FifaDelisi.NET

fifadelisi.net

FifaDelisi.net / Sizden Gelenler

Webmasterlık

Gönderen : Osman Sarı
Cevaplayan : WatCheR

Soru : watcher abi sen domain ı hangi siteden aldın güvendiğin site hangisi ve site açmak nasıl aklına geldi bende senin ki gibi bir site açmak istiyorum sen süper bir site yöneticisisin nasıl başlamam lazım fifadelisi.net gibi bir site yapmak için bir mahsuru yoksa söylermisiniz nasıl bir yol izlemem lazım bu kadar başarılı olmak için büyüklerden yardım almak iyidir yakında sen ölsen senin gibi yönetici lazım memlekete biraz gaz verdim tabi ama olcak bu kadar baştan sona site yapmak aklınıza kaç yaşındayken geldi sitenin temalarını nereden buluyorsunuz söyleyin bir mahsuru yoksa şimdiden teşekkürler röpörtaj gibi olcak ama nolur anlatın nasıl bir yol izlemem lazım bende doiman alcağım ama isimtescil.net ten yapmayı düşünüyorum peki sitenizde neden diğer sitelerdeki kadar reklam yok sorabilirmiyim lütfen sorularıma cevap ver
şimdiden teşekkürler

Cevap : Selam;
Uzun süreden beri ilk kez buraya yazıyorum. Diğer cevaplardan ciddi bir cevap olacak bu seferki :). İlk başta benim bu işe nasıl başladığıma gelecek olursak 2001 yılında(22 yaşındaydım) sırf html temelli http://fifadelisi.tripod.com sitesi ile başladım işe. O zamanlar gece gündüz fifa oynardım. Sonra patch yapmayı filan öğrendim bol bol araştırma yaparak. Sonra da kendi sitemi açtım. Site açınca sabırlı olmalısın. Bol bol güncelleme yapmalısın ki insanlar sitene her gün girmek istesin. Arama motorlarına da kayıt yaptıkdan sonra sabırla beklemen lazım. Sabredersen ve çok çalışırsan mutlaka meyvesini alırsın. İnternet alemi gerçek hayattan daha adil bu konuda. eğer çok çalışırsan hakkını alıyorsun bu alemde.
Html mutlaka bilmen gerekiyor. Onu bilmiyorsan front page veya Dream weaver la da işini halledebilirsin. İlk başlarda tasarımını beğendiğin siteleri kendine örnek alarak başlayabilirsin. Bol bol bilgisayar kitapları okuman lazım. PHP de öğrenirsen süper olur. Ben 20 gün kendimi eve kapatıp site yapabilecek kadar php öğrenmiştim. Sitenin tasarımı ve kodlaması tamamen bana ait. Hazır şeyler kulalnmadım. Tasarım yapabilmen için tabi ki photoshop veya benzeri bir grafik programını da kullanabilmen lazım.

Şimdi açılan çoğu site sadece forumdan oluşuyor ve bu da ömrünün kısa olmasına sebep oluyor. Milyonlarca forum olduğu için bu sadece forumdan oluşan bir sitenin tutulma olasılığı çok düşük. Ben 2001 yılında amatör fifadelisini açtığımda forum koymamıştım siteye mesela ama gene de tutuldu site. Daha sonra 2005 yılında fifadelisi.net i de ilk açtığımda forum yoktu. Çok sonraları açtım forumu.

Diğer bir önemli nokda da sitenin neyle alakalı oalcağı. Bu da çok önemli. İlgi çeken bir konu bulman lazım ve bu konuda bayağı şeyler bilirsen siteyi daha yukarılara taşırsın. Bilmediğin bir konuda site açarsan insanlar sana saygı duymaz ve kaybolur gidersin.

Kendine çok yüksek hedefler koymuşsun ama bunları gerçekleştirmek için basamakları tek tek çıkman gerekiyor. 3 er beşer çıkayım dersen tepetaklak aşağı düşersin. O yüzden hemen öyle büyük bir yerden pahalı bir hosting hizmeti almana gerek yok. Düşük bir şeyle başla gelen talebe göre hem hostingi hem siteyi şekillendir. www.sistemhost.com un yurtdışı paketlerini önerebilirim sana. Linux paketi alırsan PHP destekli olur.

Reklam olayına gelirsek bu güne kadar reklam teklifi veren olmadı ama benim bu siteyi açarkenki hedefim zaten reklam alacak kadar büyümek değildi. Öyle boş zamanlarımda uğraşı olsun diye açtım. İstesem tabi ki daha büyük bir kadroyla daha büyük işler yaparım ama dediğim gibi hedefim bu değil. Zaten sitedeki bazı içeriklerden dolayı firmaların pek reklam vereceğini sanmıyorum ama benim isteğim para kazanmak değil insanlara faydalı olmak. O içerikleri para için kaldırmam yani.

Umarım faydalı olmuştur.

24.07.2008 5033 kez okundu.

Kapirayt © dabılyu dabılyu dabılyu.fifadelisi.net oll rayts rizörvıd