Mart 28, 2024, 15:02:22 ös

Gönderen Konu: Fifa 2012 deneyimleriniz  (Okunma sayısı 14432 defa)

Çevrimdışı taabbud

• Profili Görüntüle
Fifa 2012 deneyimleriniz
« : Kasım 28, 2011, 13:13:10 ös »
Hem kendi adıma hemde diğer ihitiyacı olan kimseler adına tüm deneyimli arkadaşlardan ricamdır. Deneyimlerinizi burdan paylaşın bizde faydalanalım.

--- Mesela hangi taktikle oynuyorsunuz?
--- Transfer yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?
--- Fifa 2011 de scoutlar geliştirildiğinde süper oyuncuları çok ucuza bulup takıma imza attırabiliyordu, bunda da öylemi?
--- Oyuncuyu farklı mevkiide oynatırsak gelişimine faydalımı olur, zararlımı olur?
--- Oyuncu özelliklerinde hangi özellik neyi temsil eder. (Örnek: Agression=saldırganlık= Top rakipteyken müdahalede seri ve sert olmak gibi...)

Kısaca bu oyun hakkında ne biliyorsanız bizimle paylaşın lütfen.

Ben bildiğim şeyleri burada paylaşmak istiyorum.

1- Öncelikle takımınızdaki tüm oyuncular çevik ve hızlı olmalı, aksi taktirde ne kadar yetenekli olursa olsun adam geçemezsiniz?
2- Oyuncuların boy ve kilo orantısı, gelişiminde etkili, bunu şurdan anladım. Birkaç oyuncu almıştım. Bunlardan çok yetenekli olanlarda olmasına rağmen boyuna göre kilosu düşük olduğu için gelişim göstermediler. Buna mukabil, yetenekli olmayıp, ucuz olan ama boyuna göre kilosu iyi olanlar gelişim gösterdi. Boy kilo orantısına şöyle bir açıklama getireyim. bir adamın kilosu ne kadar fazlaysa o kadar güçlü ve iyi bir adam oluyor, tabi diğer özelliklerinden çeviklik ve hızlanması iyiyse.
3- Savunmanız kendinizden daha güçlü olan rakiplere karşı mutlaka 5 li defanstan oluşmalı aksi taktirde çok fazla pozisyon verirsiniz. Maç sizin top kapmaya çalışmanızla geçer.
4- Oyunun içinde custom tactic bölümünde press kısmını sıfıra yaklaştırdıkça oyuncularınız defansa daha yakın yerde prese başlar. Buda şu demektir. Oyunu kendi yarısahanızda kabul ediyorunuz. Bunun zararı ise şudur. Rakip seri ve isabetli paslarla sizi daha çok zorlar, eninde sonundada golu bulur. Benim size tavsiyem pres kısmını 65 e yakın tutun, prese ilerdeki oyuncularınızla başlıcağı için rakip sizin kaleye gelmekte zorlanır ve hatalı pas verme olasılığı artar.
5- Oyunda geriye düştüğünüz zaman rakip size fazla yüklenmiyorsa hemen atak moduna geçin. Hatta kaybedecek birşeyiniz yoksa 4-2-4 şeklinde full atakla saldırın ve preside 100 e kadar dayayın, faydasını görürsünüz.
6- Para kazanmak istiyorsanız, serbest bırakılmış oyuncuyu alıp seneye satabilirsiniz.
7- Forvet oyuncularınızın shoot poweri ne kadar güçlü olursa o kadar iyi, defans ve ortasaha oyuncularınızında saldırganlık ve engelleme yeteneği ne kadar yüksek olursa o kadar iyi

şimdilik aklıma gelenler bunlar  Paylaş:   

Çevrimdışı fthdgrl

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
Ynt: Fifa 2012 deneyimleriniz
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2011, 22:41:22 ös »
sistemim 4-2-3-1 asla şaşmam bu taktiktem carreer modundada ona göre transfe yaparım hep ama bazen de 4-4-2 oynarım hızlı olmayan oyuncuyu asla almam overali düşük olsa bie yedek oyuncu as oyuncuda hızlı ve daha etkiliyse kesinlile o oynar ama hem hızlı hem gol vuruşu iyi oyuncu bulmak lazım  keşifcye oyuncu buldurmaya bayılırım ama öbür fifalar gibi 90 overallı oyuncu bulmuyo en yükseği 88 lik oldu oda 8 sene takıma giremedi :D
bi şey ne kadar kıymetli ise , düşmanı o kadar çoktur.İman çok kıymetlidir.bu yüzden düşmanı çoktur.

Çevrimdışı WatCheR

• FifaDelisi
  • Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : Ocak 21, 2012, 02:38:27 öö »

Geçen hafta yeni PC aldım ve ilk işim orjinal fifa 12 almak oldu. 2-3 gündür oyunu oynamaya fırsatım oldu daha yeni. Oyun hakkında bazı görüşlerimi yazmak istiyorum.

Yıl olmuş 2012, fifada biçok şey değişti ama bence iskelet 99 dan beri hala aynı.
Online bi kaç maç yaptım. Ulan m.koduumun oyunu, biraz da oyunu güzelleştirmeye çalışandan yana olmaz mısın hiç yıllardır.
Ben mesela yatarak müdahele fazla kullanmam, bi maç yaptım adamın tekiyle, en az 4-5 karşı karşıya kalacağım pozisyonda adam çift daldı, resmen oyuncumu kucağına alıp yere fırlattı veya ayaklarına daldı, karttan vazgeçtim ulan insan bi faul verir be. İnsanı zorla böyle oynamaya itiyor oyun. Mesela pas atcan bi adamına hop adam bi kayıyo top adamda.

İkinci boktan şeyse ceza sahanda tehlikeli bir pozisyon yaşadın diyelim, top sende kaldı, kısa paslarla ileriye doğru çıkmak istiyorsun ama oyun sana diyorki yok kardeşim ben paslı oynamandan hoşlanmıyorum ileri doğru şuta basarak uzaklaştıracan, paslaşarak çıkmak isteyen adam mutlaka topu kaptırıyor ve %80 golü yiyor ama ileri doğru dan dun vuran adam ilerde defansla veya kaleciyle başbaşa kalıp gol bile atabiliyor.

Bir konu da aut atışları. Yıllardır aynı, en yakın adamına pas vererek kullanmak istersin, mutlaka araya rakip girer golünü basar. Aut kullanırken gol yiyorsun ne güzel. Abanarak ileri atsan top %90 rakipte. İnsan bu kadar basit bişeyi düzeltemezmi yıllardır.

Penaltı atışları bomba olmuş. 2 kez penaltı kazandım ,ikisini de auta yolladım. Nasıl kullanıldığını henüz çözebilmiş değilim. Öğrenmek için tutorial izlemek zorundamıyım kardeşim, biraz anlaşılır bişey yapsana şunu.

Kısacası oyunu oynuyorum ama mecburiyetten. Daha iyisini bulamıyorum çünkü. Yıllardır aslında aynı oyunu oynuyoruz, oyuncuların pozisyon almaları, paslaşmalar, şutlar hep aynı. 3 günde oyundan soğudum.

Çevrimdışı NoMerCyOsKAR

• Daimi Üye
  • Fifa In HD
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Ocak 21, 2012, 14:04:29 ös »
Hiçbirine katılmıyorum diyebilirim sanırım watcher.
Özellikle top kaptırmalara... Kontrol ayarları ile biraz oyna istersen :)
Ben de oynuyorum oyunu ve bariz, göze çarpan, soğutan bi hatayla rastlaşmadım. Kontrol ayarları ile oyna biraz, kendine göre seç. mesela pasları "assisted"falan yap.
Penaltı sistemine gelince insan mantıklıdüşününce anlıyor zaten. Oku yeşil yerde tutacaksın ve adam topa giderken çok aşırı basmamak şartı ile şut çekip hafiften yön vereceksin. Ne var bunda

NoMerCy | FIFA 12 | Goals Compilation | #2      
NoMerCy | Fifa 12 DERSLERİM
                                                                     NoMerCy | Fifa 11 DERSLERİM

Çevrimdışı WatCheR

• FifaDelisi
  • Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ocak 21, 2012, 22:10:07 ös »
Penaltı sistemine gelince insan mantıklıdüşününce anlıyor zaten. Oku yeşil yerde tutacaksın ve adam topa giderken çok aşırı basmamak şartı ile şut çekip hafiften yön vereceksin. Ne var bunda
Sen bildiğin için sana basit geliyor olabilir ama senin bu yazdığından da bişey anlamadım ben mesela. Yazdığın şeyi bi maçta daha penaltı verilince kullanmaya çalıştım ama gene dışarı attı. Ben hala nasıl penaltı atıldığını çözebilmiş değilim.

Çevrimdışı NoMerCyOsKAR

• Daimi Üye
  • Fifa In HD
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Ocak 22, 2012, 02:10:28 öö »
Sen bildiğin için sana basit geliyor olabilir ama senin bu yazdığından da bişey anlamadım ben mesela. Yazdığın şeyi bi maçta daha penaltı verilince kullanmaya çalıştım ama gene dışarı attı. Ben hala nasıl penaltı atıldığını çözebilmiş değilim.
Dostum biraz antreman yap ozaman . Şöyle yap:
Oyunda sanırım "end,home,delete..."gibi tuşlarla taktik ayarlanıyordu.
Oyun açılınca ARENAya gir. Ceza sahasına ilerle ve ceza sahası içindeyken bu taktik ayarladığın tuşlardan herhangi birine(Mesela, END tuşuna bas) öylece penaltı antremanı yapabilirsin. ve adamlar penaltı antremanı yap diye "sadece arenada" penaltı çekerken (LT  tuşuna [ benim klavyemde "z" tuşu oluyor, sen hangisine ayarladıysan ona bas]) bi daire çıkıcak. Biraz penaltı antremanı yap ve hemen kavrarsın ;)
Düzenleme : Bunun için tutorial videosu da yapabilirim istenilirse :)

Çevrimdışı WatCheR

• FifaDelisi
  • Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ocak 22, 2012, 03:19:41 öö »
Dostum biraz antreman yap ozaman . Şöyle yap:
Oyunda sanırım "end,home,delete..."gibi tuşlarla taktik ayarlanıyordu.
Oyun açılınca ARENAya gir. Ceza sahasına ilerle ve ceza sahası içindeyken bu taktik ayarladığın tuşlardan herhangi birine(Mesela, END tuşuna bas) öylece penaltı antremanı yapabilirsin. ve adamlar penaltı antremanı yap diye "sadece arenada" penaltı çekerken (LT  tuşuna [ benim klavyemde "z" tuşu oluyor, sen hangisine ayarladıysan ona bas]) bi daire çıkıcak. Biraz penaltı antremanı yap ve hemen kavrarsın ;)
Düzenleme : Bunun için tutorial videosu da yapabilirim istenilirse :)

Daha önceki mesajımdan sonra bi penaltı daha kazandım ama onu da atamadım. Arenayı da öle bi yapmışlarki klavye ile penaltı antremanına girebildim ama kol ile nasıl girildiğini çözemedim. İnsan bi seçenek filan koyar ya eskiden olduğu gibi. Hiç bi menüden seçim yok arena modda. Valla hazırlarsan bi tutorial makbule geçer.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2012, 06:02:07 öö Gönderen: WatCheR »

Çevrimdışı NoMerCyOsKAR

• Daimi Üye
  • Fifa In HD
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Ocak 22, 2012, 04:43:59 öö »

Kol ile de analoglar açık iken yön tuşları(sol üsttekiler yani,taktik tuşları yerine geçiyor)na basarsan girebilirsin :) ve daireyi antreman yapmak için açmak için LT/L2 tuşuna bas :)

Bu arada oyuna ilk girerken dil seçimini ve hani starta bas,profil seç falan diyor ya. Onları kol ile seçersen, kolu direk arenada kullanabilirsin, yoksa arenada F1 tuşuna basıcaksın=> selectsides ten Kolu sol tarafa atıcaksın :)

Bu saatte değil ama, eğer yine yapamazsan bi video hazırlarım erkenden :) Yapabilirsen de daha sonra hazırlayacağım tutoriali :)

Çevrimdışı Thecollector

• Daimi Üye
  • İnsan
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Ocak 23, 2012, 13:34:15 ös »
Ben ufuk abiye fazlasıyla katılıyorum. Aynı sorunları bende yaşadım ama benim oyun orijinal değil ;)
"Only a human mind could invent something insipid as love"

Çevrimdışı okanbjk74

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Ocak 24, 2012, 11:26:54 öö »
Ben ps3'de oynuyorum oyundan şikayet ettigim pek fazla yanım olmadı.
Ama kafa toplarına kalecilerin, vuruştan sonra armut gibi bakması hoşuma gitmedi.

Çevrimdışı Insect

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Ocak 26, 2012, 14:05:03 ös »
Oyunu 1 aya yakındır oynuyorum.
Öncelikle belirtmeliyim ki bu yıl Fifa ciddi anlamda çağ atlamış.Bu kadar muhteşem bir oyun beklemiyordum kim hazırladıysa helal olsun.

Alıntı

Oyundaki Barcelona'nın taktiğine çok yakın bir taktik denebilir. 4-3-3(2) ve Custom Tactics'ten Topa Sahip Olma'yı seçiyorum.
Sebebi de RT + Sağ Analog şeklinde yapılan hareketlerin çoğunu yapamıyorum.Bu sebeple oyunda adam geçmek yerine pas futbolu oynayarak oyunu domine edip,yavaş yavaş rakip kaleye giderek pozisyon yakalamaya çalışıyorum.
Defansif anlamda da gelen atağı karşılama adına bana kolaylık sağlıyor.

Alıntı

Hızlanma ve Saldırganlık.Hangi mevki olursa olsun bu böyle.Oyuncu hem rakibin en ufak bi müdahalesinde topu kaybetmemeli hem de seri olmalı.En önemli iki etken benim için.Boy/kilo oranı da senin dediğin gibi çok önemli.Genellikle zayıf oyuncuları tercih etmemeye çalışıyorum.

Alıntı
--- Fifa 2011 de scoutlar geliştirildiğinde süper oyuncuları çok ucuza bulup takıma imza attırabiliyordu, bunda da öylemi?

Fifa 2011'deki saçmalığın son bulması benim açımdan sevindirici.
Şöyle örnek vermek istiyorum, Fifa 2011'de ortalama bir takımın başına geçtiğimizde bütün parayı Scout'a dayayarak hiç transfer yapmayıp,Scoutun bulduğu oyuncuları 1 yıl bekleyip satarak veya iyiyse direk ilk 11'de oynatarak çok rahat malı götürebiliyorduk.Kariyer Modunu inanılmaz derecede kolaylaştıran ve gerçekçiliğini sıfıra indiren bu olay nihayet son bulmuş.
Scouting bölümünde ayrı ayrı Scout Önerileri var ve bunların hangi ülkeden olduğu,tecrübelerinin,yeteneklerinin ne derecede olduğu ve almak için ne kadar para gerektiği ayrıntı olarak bize sunulmuş.Aldığımızda da seçtiğimiz bir ülkede Scouting Network kurarak oradan istediğimiz tarzda oyuncuları getiriyoruz.
Ama asıl fark burada,ne kadar iyi olursa olsun öyle Küçük Ronaldolar Küçük Messiler bulmuyor Scout Arkadaş.Gelişimi doğru bir şekilde gerçekleşirse bir yıldız adayı olabilecek oyuncular buluyor burası önemli.Gelen adam Youth Team'e katılıyor ve gelişiyor ama seri davranıp oyuncuyla sözleşme imzalamazsak başka klüpler oyuncunun aklını çelerek kendi altyapı kadrosuna dahil edebiliyorlar.Oyunu inanılmaz derecede zevkli kılmış Scouting bölümü,ben çok beğendim.

Çevrimdışı WatCheR

• FifaDelisi
  • Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Şubat 28, 2012, 18:29:21 ös »
online oynayan arkadaşlara bir soru sormak istiyorum.
Şu attığı her golün tekrarını izleyen o.. çocuklarının amacını bilen var mı?
Maç yaptığım adamların %90 ı yapıyor bunu. Eğer sinir bozmak için yapıyorlarsa hakkaten amaçlarına ulaşıyorlar.
Online maç yaptığımda sinirlerim alt üst oluyor gerçekten. Oyun stres atmak için oynanır bende bu tip adamlar yüzünden tam ters etki ediyor.

Çevrimdışı FifaRüzgarı

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : Şubat 29, 2012, 20:33:43 ös »

Kesinlikle ya 4-5-1 yada 4-3-3 oynarım. Çünkü bunlar pas sistemine alışıktır gibi düşünüyorum. Ayrıca tek santrafor dışında hiçbir taktikle oynayamam.

Her sene, mevkilere 1 genç süper yetenek alırım. Bazen 2, ayrıca eğer takviye gerekiyorsa 23-27 yaşlarında yeteneklerini beğendiğim bir futbolcu alırım.

--- Oyuncuyu farklı mevkiide oynatırsak gelişimine faydalımı olur, zararlımı olur?

Gelişimine faydalı olurmu bilmem ama genç ise olur.

Çevrimdışı Equando

• Daimi Üye
  • 7 books, 7 days, 7 chances
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : Şubat 29, 2012, 21:19:04 ös »
online oynayan arkadaşlara bir soru sormak istiyorum.
Şu attığı her golün tekrarını izleyen o.. çocuklarının amacını bilen var mı?
Maç yaptığım adamların %90 ı yapıyor bunu. Eğer sinir bozmak için yapıyorlarsa hakkaten amaçlarına ulaşıyorlar.
Online maç yaptığımda sinirlerim alt üst oluyor gerçekten. Oyun stres atmak için oynanır bende bu tip adamlar yüzünden tam ters etki ediyor.
Sen daha top çevirenini görmemişsin.Yoook öyle 85'te başlayanlar değil.43. dakikada öne geçti diye 90. dakikaya kadar top çeviren adamlardan bahsediyorum.
Karşı karşıya kalıp şut çekmeyip geriye dönen kalecisine topu dikenlerinden bahsediyorum.

Çevrimdışı WatCheR

• FifaDelisi
  • Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : Şubat 29, 2012, 22:44:38 ös »
Sen daha top çevirenini görmemişsin.Yoook öyle 85'te başlayanlar değil.43. dakikada öne geçti diye 90. dakikaya kadar top çeviren adamlardan bahsediyorum.
Karşı karşıya kalıp şut çekmeyip geriye dönen kalecisine topu dikenlerinden bahsediyorum.

Bugün bi adamla maç yapıyordum. Top kalecisine gelsi. Eliyle başlattı ama benim oyuncumda kaldı top. Ben de golü attım ama adama acıdım döndüm bi tane de kendi kaleme attım bilerek.

5 dakka sonra benim defansta yanlışlıkla adamın önüne attım topu adam alıp golü attı. Hadi ona bişi demiyorum da sonra golün tekrarını izledi piç. Allahtan 2 tane daha atıp yendim şerefsizi. Gollerimi de izlettim tabi sonra.