Mart 29, 2024, 12:35:58 ös

Gönderen Konu: Türkiye'de bilim nedeen ilerlemiyor?  (Okunma sayısı 4344 defa)

Çevrimdışı ziyaretci

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
Türkiye'de bilim nedeen ilerlemiyor?
« : Ağustos 23, 2012, 12:49:54 ös »
Geçtiğimiz gün otobüs beklerken aklıma bir soru takıldı. “Sizce Türkiye’de bilim neden ilerlemiyor?” diye sordum duraktakilere. Kimseden çıt çıkmadı. Bir kez daha sordum. Yine cevap gelmedi. Anladım ki insanların bu konuda en ufak bir fikri yok. Oturup ülkemizde bilimin önünde ne gibi engeller var, onları yazdım.

1- Coğrafi koşullar: Kabul etmeliyiz ki Türkiye engebeli bir coğrafyaya sahip. Gün içinde habire yokuş inip çıkıyoruz. Düşünün ki laboratuvar evinizden daha yukarılarda bir yerde. Oraya gitmek için o bayırı çıkmak zorundasın. Pek çoğumuz böyle bir durumda “Amaan kim çıkacak o yokuşu, bugün de bilim yapmayıvereyim!” der. Oysa ki bir Hollandalı evinden laboratuvara koşarak gider çünkü yol dümdüzdür. Düz ülkede herkes bilim yapar.

2- Kıskanç kadınlar: Maalesef Türk kadınının kıskanç yapısı da bilimin önünde engeldir. Geçtiğimiz günlerde bilimsel bir araştırma için laboratuara kapanayım dedim, kız arkadaşım burnumdan getirdi. Ben tam deney tüplerini ısıtırken habire telefon çalıyor, mesajlar geliyor “Nerdesin sen?” diye. En sonunda lanet olsun deyip deney tüplerini kırdım.

Deneyin ortasında insan rahatsız edilir mi? Arşimet suyun kaldırma kuvvetini bulurken içeri biri girseydi ne olurdu hiç düşündünüz mü? Ben söyleyeyim, rezil olurdu. Çünkü banyodaydı. Bugün gemiler suyun üstünde batma korkusu olmadan gönül rahatlığıyla yüzüyorsa bunda Arşimet’in bizlere aşıladığı güven var.

3- Kılık kıyafetine dikkat etmeyen öğrenciler: Bu öğrenciler akademisyen ve bilim insanlarının vaktini çalmaktadır. Pek çok bilim insanı buluş yapmak yerine kampus kapısında bu öğrencilerin içeri girmesine engel olmak, hatta onları kameraya çekmekle meşgul. Yazık değil mi o bilim insanlarına? Bu öğrenciler derhal kıyafetlerine çekidüzen vermeli.

4- Bilim insanlarının maaşları çok yüksek: Bugün bir akademisyen maaşı bin 500-2 bin liradan başlıyor. Siz onlara bu kadar para verirseniz har vurup harman savururlar. Bence hiç maaş verilmemeli. “Buluşu getir parayı götür”, “Üç buluş yapana aylık akbil bedava” gibi kampanyalar bilim insanlarını gayrete getirecektir. Neymiş, kendilerini geliştirmek, Batı’daki gelişmeleri takip etmeleri için paraya ihtiyaçları varmış... Ne gerek var ki? Neyini takip edeceksin, adamlar aşmış diyorum.

5- Batı’nın acayip ilerlemesi: Batı son 200 yılda çok fazla ilerledi. Öyle böyle değil, aşırı ilerledi. Bir yerde durur dedik, hayır, gene ilerledi. Tam bir tur bindirme söz konusu. İnsanın ister istemez şevki kırılıyor. Biraz müsaade etseler, şöyle bir 5-10 yıl hiçbir şey yapmadan bekleseler olmaz mıydı? Maalesef bu vicdan Batılılarda yok. Oysa ki biz onları tam 500 yıl bekledik. Tabii çok ilerleyince anlamsız mevzulara yüklenmeye başladılar. Son olarak Batılı bilim adamlarının ışık hızını geçmeye çalıştıklarını okudum. Sizce de biraz abartmadınız mı? Işık hızı neyinize yetmiyor anlamış değilim. Bir yere mi yetişeceksiniz? Işık hızı bence gayet iyi. Büyüklerimiz bize aza kanaat etmeyi öğretti. Bence siz de yetinmeyi bilmelisiniz.

6- İklim koşulları: İskandinav ülkelerinin gelişmiş olması soğuk iklimle alakalı. Onlar şu an serin serin otururken burada kavurucu bir sıcak var. Bu sıcakta insanın bilim yapası gelmiyor ki... Deney için tüp ısıtsan “Kapat la şunu” derler. Norveçli bilim adamı açıyor laboratuvarın pencerelerini, iki taraftan esiyor efil efil. O ortamda herkes bilim yapar. Biz burada pencereyi açtığımızda içeri adeta alev giriyor. 10 yıllık AKP iktidarında sıcakların arttığını da not düşmek lazım. Yoksa unuturuz. Benim böyle bazen aklıma bir şey geliyor, bir yere not etmeyince hop aklımdan çıkıveriyor. AKP öncesi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı geçen bir ülkeyken artık yazları ateş gibi yanan bir iklime savrulduk. Sokakta deve görsem şaşırmayacağım. Gittikçe Ortadoğu ülkelerine benzediğimizin farkındayızdır umarım. Buna sessiz kalamayız,Türkiye Katar olmayacak!

http://www.stargazete.com/yazar/beyinsiz-adam/pazar/turkiyede-bilim-neden-ilerlemiyor/yazi-611298

Ayrıca beyinsiz adamın diğer yazılarını okumanızı tavsiye ediyorum

Çevrimdışı Thecollector

• Daimi Üye
  • İnsan
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiye'de bilim nedeen ilerlemiyor?
« Yanıtla #1 : Ağustos 23, 2012, 13:50:26 ös »
"Only a human mind could invent something insipid as love"

Çevrimdışı By VeNoM

• Daimi Üye
  • Bilişim Öğrencisi
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Ağustos 23, 2012, 18:54:32 ös »
Güzel yazı ama bunların dışında da çoğu insanın bilmediği bilenlerin ise korkudan söyleyemediği nedenler de var.

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : Ağustos 17, 2013, 01:35:20 öö »
Mizahsızlığını ironi ile kapatmaya çalışan ve suya sabuna dokunmadan HELAL MİZAH yaptığını zanneden bu tip müslüman/yandaş tiplere ödün verdikçe daha çok MİZAHSIZ ve gerizekalı yazılar/espriler türeyecek ve İnci Sözlük kültürü bitse bile mizahsızlık hep sorun olarak bu ülkede yerleşip öylece kalacak.

O yüzden HE.
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2013, 02:53:36 öö Gönderen: jesterone »

Çevrimdışı Thecollector

• Daimi Üye
  • İnsan
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : Ağustos 24, 2013, 21:54:43 ös »
ben son zamanlarda kendisini talip etmedim hiç. ne bok yedi gene bu herif. star'da yazdığından dolayı iyi kötü tahmin edebiliyorum ama.

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : Eylül 19, 2013, 00:28:23 öö »
Abi bir ara bayağı Radikal Blog'ta siyaset yazdım ben, keşke Türkiye'deki her gazete o kadar homojen olsa demişimdir hep. Bu beyinsiz arkadaş mesela bir ara rabia şeyi koymuştu twitter'ına, islamofobi falan var yazmıştı. Altyapısı muhafazakarlık olan adam ne kadar iyi mizah yapabilir, sonuçta temel mantığı şu,

http://bit.ly/156THLo

Çevrimdışı Thecollector

• Daimi Üye
  • İnsan
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ekim 14, 2013, 14:31:02 ös »
ben en çok ekşi sözlük yazarı azuth'un eleştirilerini seviyorum. soru sormaya ve ironiye dayalı. bazısı komik de oluyor hakikaten. twitter'dan yardırıyor kendileri.

https://twitter.com/azuth

Kod: [Seç]
Çok Afedersiniz Ermeniyim.Ayrıca, Alevi, Kürt, Dereleri ve Ağaçları seven bi Karadenizli,Ateist, Başörtülü, Gay, Carsili, Dersimli ve Görme Engelli bi Kadinim.