Nisan 18, 2024, 03:31:04 öö

Gönderen Konu: Kanuni'nin Fransa Kralına Yazdığı Mektup  (Okunma sayısı 16057 defa)

Çevrimdışı WatCheR

• FifaDelisi
  • Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kanuni'nin Fransa Kralına Yazdığı Mektup
« Yanıtla #15 : Ağustos 08, 2011, 13:13:08 ös »
Ne abi evet şeriat ile yönetiliyordu.O zamanlar cumhuriyet yok muydu?Elbette vardı.Hatta Antik Roma bir aralar cumhuriyet ile yönetiliyordu.O saydığın kavramlarda şimdiki kadar gelişmesede osmanlıdan önce varolmuştu zaten.He birde ben burada diğer ülke krallarını hiçbir zaman övmedim.Ayrıca bu ülkenin adı daha önce Osmanlıysa ondan öncede Anadolu Selçukluydu.Hatta benim büyük büyük dedem felan hep ankarada yaşamış.Benim soyum yani taa Friglere dayanıyor. t_ongue

Ben diyorumki bir dönemi değerlendirirken o zamanın şartlarına göre değerlendirmek lazım. İlk insanlar sürekli avlanarak besleniyorlarmış mesela. Iyy ne iğranç sadece et yiyorlarmış diyebilir misin.

Osmanlı da, Selçuklu da Göktürkler de bizim. Bunlar başka milletlermiş gibi kenara çekilip bok atmak güzel bişi değil.

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : Ağustos 08, 2011, 13:28:44 ös »
Türkiye'de bazı şeyleri aşmadan zaten "medeniyet" veya "özgürlük" gibi kavramlardan bahsedemeyiz bence. Düşünsene çocuk hıristiyan olacağını söylüyor aileye, aile tamam diyor fakat sınıf, öğretmen, okul öyle bir baskı yapıyor ki "zaten hıristiyandı bu yapar" oluyor. Aşırı dinci öğretmenler not bile düşürüyor. Veya ne bileyim işte eşcinsel bir adam üniversitede darp edilebiliyor, sırf nobrain'de çalıştığından. Sevgilisine sarılıyor adam "sapıklar orospular pislikler" diyerek linç ediliyorlar.
Referandum yapılıyor mesela, %42 hayır dedi %58 evet. E abi %42 nolacak? Çok büyük bir sayı. Bu sistemle bir yere varamazsın, en azındanda %42 bu sistemden memnun olmaz abicim.
Ya da bu ülkenin müslüman ve türk olarak anılması. Çok yanlış geliyor bana. Ha Türk olmak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaksa karşı değililm ama müslüman olma olayında dur işte biraz. Çok büyük kısım müslüman fakat yüzde 0.50 bile azınlık olsa yüzbin küsür kişi ediyor ki bu çok fazla.
Veya işte bir metal festivalinde (hangisiydi unuttum) zabıtanın gelip "çalmayın amk" demesi.
Ya da tüm Kürtlerin terörist olarak lanse edilmesi var o çok fena işte.
Bak şimdi bir hikaye anlatım bitireyim bu yazıyı. Hadi bakalım.

O zamanlar sene 1991'miş. Lüleburgaz'ın daha böyle çok bililnmediği zamanlar. Seminer olmuş bir yerde. Bir mühendis mi ne gelmiş inşaat yapacakmış. Parasız ve yardıma muhtaç çocuklar için özel okul. Adam anlatıyor işte şöyle ilgili öğretmenler şöyle sınıflar olacak falan. Allah korkusuyla yetiştircez çocukları kıbleyi gözleri kapalı bulcaklar yılda 6 ay oruç tutacaklar falan. Yardım istiyor, bağış yani. O zamanlarda bir amca var tanıdığım olan, adam hiç sorgusuz sualsiz 11.000 lira çıkarıp veriyor. Düşün abi bir işçinin bir yıllık maaşı belkide. Daha binlerce paralar veriyor insanlar, sonuçta adam Allah dedi, yardım dedi, direk hücum. SOnra aptılar okulu falan. Sonuç?

Şimşek Koleji'nde (Feto'nun okuludur) Fetoş'un adamlarının çocukları 10 bin ila 20 bin lira arası (yıllık sanırım) okuyorlar. Bu mu lan fakir çocuklara yardım? Kendi götünü rahata almak için insanları sömürmek yardım mı? Değil.

Osmanlı mevzusuna gelince (aha yazı bitmedi), dediğim gibi saçma sapan şeylerle müthiş şeylerin olduğu cins bir imparatorluktu. Zaten şu an da öyleyiz. Tek fark Tayyip sikişmiyor, bizi sikiyor.

Çevrimdışı ays

• Daimi Üye
  • Sorry For Party Fucking
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #17 : Ağustos 08, 2011, 14:37:34 ös »
Veya işte bir metal festivalinde (hangisiydi unuttum) zabıtanın gelip "çalmayın amk" demesi.
Rock'n Stars olabilir.
Jestere tamamen katılıyorum Ufuk abi ve ziyaretciye de biraz. Kesinlikle Osmanlıyı ve diğer eski Türk devletlerini yani atalarımızı dışlayıp tanımayıp yoksaymamalıyız ama tabi eleştirebiliriz. Osmanlı'nın da Türkiye'nin de pek çok eksiği hatası var sonuçta Osmanlı'da hükümdarlığın babadan oğula geçmesi Türkiye'de de %42nin memnun edilememesi çok büyük bi eksik bence. Ama yapcak bişey yok eskiden işler öyle yürüyomuş demek ki onca savaşın içinde 600sene hayatta kalabilmiş bi devlet ve 400yılı aşkın bir süre de diğer milletler gayet mutlu mutlu yaşamışlar Osmanlı içinde,milliyetçilik akımına kadar. Saygı duymak gerek.

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : Ağustos 08, 2011, 15:35:35 ös »
Valla bak şöyle tartışırken mesaj editlemek önceden dediğim gibi "ben çok götüm ama belli etmiyorum" demekle aynıdır gözümde. Önceki yazdıklarınızda haksız olduğunuzu düşünüyorsanız "haksızım" deyin ya da "tartışmayacağım ben" falan. Öyle silmek falan hiç yakışmıyor.

Çevrimdışı By.GereDeLy

• Daimi Üye
  • fDnet
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #19 : Ağustos 08, 2011, 15:55:41 ös »
Valla bak şöyle tartışırken mesaj editlemek önceden dediğim gibi "ben çok götüm ama belli etmiyorum" demekle aynıdır gözümde. Önceki yazdıklarınızda haksız olduğunuzu düşünüyorsanız "haksızım" deyin ya da "tartışmayacağım ben" falan. Öyle silmek falan hiç yakışmıyor.
tartışmayacağım abi gerçekler ortada bişey tartışmak gerekmiyor sanırım forumu ayağa kaldırmayalım
21.10.2013

Çevrimdışı ziyaretci

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : Ağustos 08, 2011, 16:00:18 ös »
Abi adama bak ya.Tartışmayacağım diyosun hemen ardından da gerçekler ortada diyosun anasını satıyım.Şaka mısın lan sen?

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : Ağustos 08, 2011, 16:13:44 ös »
Madem haklısın haklıyım de ve neden haklı olduğunu yaz abisi ya. Neyse tamam.

Çevrimdışı By.GereDeLy

• Daimi Üye
  • fDnet
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #22 : Ağustos 08, 2011, 16:24:18 ös »
sizin düşünceniz farklı bizim düşüncemiz farklı abiler nokta
21.10.2013

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : Ağustos 08, 2011, 16:31:43 ös »
Öff şöyle saçma saçma şeyler yazmasan gerçekten bir şeyler tartışırdık.

Çevrimdışı Equando

• Daimi Üye
  • 7 books, 7 days, 7 chances
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : Ağustos 09, 2011, 05:31:19 öö »
Benim merak ettiğim Osmanlı'nın nesini savunuyorsunuz ki ?
Müslüman olmasını mı ?
O zaman Araplar da Müslüman.Ama 1. Dünya Savaşında gelip bizi fortlamasını da bildiler.Buyrun size Müslüman kardeşlerimiz.
Din ve devlet işlerinin ayrılma sebebi ne sanıyorsunuz ?
Din açısından devletler arasında kimin eli,kimin sikinde belli değildi.
İslamiyet'i taşımış devletmiş kafasını tutsunlar.

lan osmanlı dediğin islamiyeti devam ettirmiş bir devlet osmanlıyı dışlıyorsun  müslümanları dışlamış sayılıyorsun müslümanlara ne diceksin peygambere ne diceksin kurana ne diceksin osmanlıya ettiğin hakaret bittiyse konu kapansın !

http://yurthaber.mynet.com/detay/erzurum-haberleri/sigara-icen-kadina-saldiri-girisimi-iddiasi/35126

Müslümanlık dediğimiz şey eğer buysa.Sikerim öyle dini.Sadece Müslümanlık ta değil.Zaten Dünya üzerindeki bütün dinler birinden sikik durumda.
Sanırım sakinim.

Çevrimdışı By.GereDeLy

• Daimi Üye
  • fDnet
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #25 : Ağustos 09, 2011, 14:54:12 ös »
hala neyi tartışıyoruz abiler sizin düşüncenize saygı gösteriyorum sizde bana biraz saygı gösterin
21.10.2013

Çevrimdışı Equando

• Daimi Üye
  • 7 books, 7 days, 7 chances
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : Ağustos 09, 2011, 17:33:02 ös »
O Müslüman kardeşlerimiz sokakta sigara içen kadına saygı gösterdiler mi ?

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : Ağustos 09, 2011, 17:37:09 ös »
Benim mesajım neden silinmiş ki? Merak ettim.

Çevrimdışı ays

• Daimi Üye
  • Sorry For Party Fucking
    • Profili Görüntüle
    • E-Posta
« Yanıtla #28 : Ağustos 09, 2011, 17:37:59 ös »
Ne yazmıştın ki? Merak ettim.
:D
-yokum.

Çevrimdışı jesterone

• Daimi Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : Ağustos 09, 2011, 17:42:06 ös »
Equando'dan sonra bir yazı yazmıştım. Geredely'nin yazısından önceki.
Çok garip, tartışma olurken bir yazı siliniyor.